Raporlar

Evrim Okulu Raporu

Evrim'e dair çok şey öğrendik. Okula damgasını vuran tartışma ise şu oldu; farklı disiplinlerin bakış açılarından evrim nasıl kavranabilir?

Geçen haftaki gibi tam yerinde ve tam saatinde toplandık. Konuşmacıların kendilerini tanıttıkları ve bizim kent enstitülerinin ne olduğuna dair yaptığımız küçük konuşmalardan sonra katılımcılara program aktarımı yaptık.

Programımız şu şekildeydi:

18.00-18.15 – Giriş ve tanışma
18.15-18.30 – Evrim Kavramı
18.30-18.45 – Kısa Film Gösterimi
18.45-19.15 – İTÜ Moleküler Biyoloji ve Genetik Kulübü
19.15-19.30 – Çay-Kahve Molası
19.30-19.45 – Soru-Cevap
19.45-20.00 – Kent Meclisi ve Değerlendirme

Programımızdaki ilk kısım olan evrim kavramı kısmına geldiğimizde, katılımcılarımıza evrim hakkında akıllarına gelen ilk üç kelimeyi sorarak katılımcılar için evrim kavramının ne ifade ettiğine dair bir kelime haritası çıkardık. 

En çok bahsedilen kavramların neden bu kadar geçtiğine dair kısa bir konuşmadan sonra programımızın ikinci kısmı olan kısa film gösterimimize geldik. İzlediğimiz kısa film ilk canlıdan günümüze dallanan evrim sürecinin modern insana kadarki kısa özeti idi ve bu anlatı İTÜ Moleküler  Biyoloji  ve Genetik Kulübünden arkadaşlarımızın hazırladığı sunum eşliğinde detaylandırıldı.

Bu sunumu bir özetle açmamız gerekir ise bunu kısaca biyolojik evrim kavramının tanımını, tarihini ve sonrasında evrimin bilimsel olarak incelenme sürecini, bu sürece kimlerin hangi şartlarda katkıda bulunduğunu ve katkıda bulunanların verdikleri eserlerin içeriğini içeren bir sunumdu diyebiliriz.

Sunumun sonunda insanın evrimsel sürecini anlatan kısa bir anlatıdan sonra burada programımıza küçük bir ara verdik ve hemen ardından ise programımızın soru cevap kısmımıza geçtik.

Soru cevap kısmında;

Gelen sorular sonucunda evrimsel terimleri ve bazı başlıkları daha iyi kavramamız gerektiğini fark ettik ve konuşmacılarımız bazı terimler ve başlıklar hakkında açıklamalar yaptı. 

Geniş bir toplam olunması ve dolayısı ile katılımcıların yarısının sosyal bilimcilerden oluşmasının getirdiği sonuç ile daha çok modern insanın evrimine ve evrimin modern sosyal yaşama yorumlanmasına dair sorular soruldu.  

Evrimsel süreç ve doğal seçilim hakkında birçok sorudan sonra teori ve yasa arasındaki farklar, ara formların varlığının kanıtları gibi nesnel olan ama işin biraz da politik yanına değen kavramlar üzerinde konuşuldu. 

Soru cevap kısmının sonuna doğru ağır olan tartışma sosyal bilimcilerin ve pozitif bilimcilerin bakış açılarının farklılığı idi ve buradan programımızın son kısmı olan Kent Meclisi’ne dair konuşmaya ve değerlendirmeye geldik. 

Programımız biterken evrimin aslında sadece pozitif bilimcilerin veya sosyal bilimcilerin gözüyle yorumlanmasından ziyade bu konuda ortak bir çalışma yapılmasının çok daha verimli olabileceği ve bu konuda yeni şeyler üretme fikrini tartıştık. Dolayısı ile bu çalışmanın ortak bir çalışma ve ürünle mümkün olabileceğine karar verdik.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı