Dayanışmaya Çağrı: Ermenek’te Madenci Kütüphanesi Kuruyoruz

-

Göç ettik, memleketin dört bir yanından diğer köşelerine… Ahşap, taş, kerpiç evlerden gecekondulara ve az güneş alan apartman dairelerine. Tarlalardan fabrikalara, bahçelerden ofislere, odalardan atölyelere, traktörlerden metrobüslere göç ettik. Ve köy meydanlarından, kentlerin dış mahallelerine. Kent Enstitüleri işte bu göç yollarında kuruldu.

https://kentenstituleri.org/2019/02/20/kent-enstituleri-burada/

2019 yılında meramımızı anlatırken köylerden kentlere göç yollarında kurulduğumuzu belirtmiştik. Bu kuruluşu tamamlanmış bir şey olarak değil, bu yollarla sürekli hemhal olma ve yolda karşılaştıklarımızla harmanlanma olarak tarif ettik. İşte bu yolda karşılaştıklarımızla temasımız, bizi bir sorumluluğu almaya çağırıyor. Kuruluşumuzun temel ilkeleri gereğince, nasıl ki kurulan değil kapatılan Köy Enstitüleri toprak ağaları tarafından ezilen ve sömürülen köylünün itirazının yanında yer aldıysa, Kent Enstitüleri de patronlar tarafından haklarına çökülen, devlet tarafından görmezden gelinen işçilerin yanında olmayı kendimize görev biliyoruz. Bu görev tam da bugün kapımızı çalmakta!

Diren emek ile, kitap ile, düş ile…

12 Ekim’den bu yana Manisa’nın Soma ilçesinden ve Karaman’ın Ermenek ilçesinden madenciler, Bağımsız Maden İşçileri Sendikası öncülüğünde özlük haklarını almak için iki koldan Ankara’ya yürüyüş başlattı.

Önü kesilen ve ablukaya alınan yürüyüşler, madencilerin ve il halkının cesaretleri kuşanıp bu cesareti direnişe dönüştürme iradeleriyle birlikte, 12 Ekim’den bu yana yurdun gündemine oturmuş durumda. Ülkenin dört bir yanında işçilerin, gençlerin, kadınların velhasıl topyekün halkın gözü, kulağı madencinin haklı yürüyüşünde. Yurdun dört bir yanındaki emekçiler, şimdilik fiziken madencilerle yürüyemese de akllarıyla, vicdanlarıyla, dayanışmalarıyla Ermenek ve Soma yollarında adımlar atıyor, mücadeleyi büyütüyor ve sahip çıkıyor. Kent Enstitüleri de bu dayanışmaya ufak da olsa bir katkı sunmak için kolları sıvıyor.

Geçtiğimiz günlerde Ermenekli maden işçilerinin çocuklarının kitap okuma talebinin sendika gönüllülerince kamuoyuna duyurmasıyla birlikte, birçok insan harekete geçti. Maden işçileri ve sendika yürütücüleriyle yaptığımız görüşmeler sonucu Ermenek’e bir kütüphane kurulması konusunda ortaklaştık.

”Madencilerle dayanışmaya, kitapları bölüşmeye” diyerek bugünden itibaren Ankara merkezli bir dayanışma kampanyasıyla kitap ve kırtasiye malzemelerini toplamaya başlıyoruz. Madenciyle Dayanışma Kütüphanesi için kitap ve kırtasiye malzemeleri desteklerinizi aşağıda belirtilen adreslere bırakabilirsiniz. Aynı zamanda dayanışmayla elde edilen malzemeleri biriktirebileceğimiz mekanınız var ise adresi bizimle paylaşarak o noktayı dayanışma malzemelerini toplama noktası haline getirebilirsiniz.

Dayanışmayla…

İletişim: 0552 817 21 61

Kitap ve Kırtasiye Malzemesi Destekleriniz İçin:

Ay Carmela Tasarım Atölyesi: Akay Caddesi 13-C, Çankaya/Ankara

Baykuş Cafe: Meşrutiyet, Konur Sok. No:8/3, Çankaya/Ankara

Granma: Konur 2 Sok. No:59/13, Çankaya/Ankara

Bizim Değirmen Kooperatifi: Kocatepe Mahallesi Bayındır 2 Sokak No:48/B Çankaya/Ankara

Nar-inn Cafe: Konur 2 Sok. No:27/2 Çankaya/Ankara

Liste güncelleniyor…

Toplama noktaları için kullanılacak görsel:

Share this article

Recent posts