13 Kasım’da İzmir’de: Psikolojiye eleştirel bir bakış, 1. Oturum: Doğası, pratiği, mücadele ekseninde psikoloji

-

Psikolog Sevgi Türkmen’in katılımıyla Kent Enstitüleri İzmir’de iki oturumda “Psikolojiye eleştirel bakış” etkinliğimiz gerçekleştirilecektir. 1. Oturum: “Doğası, pratiği, mücadele ekseninde psikoloji”, 13 Kasım Cumartesi 17.00’de!

Psikolojideki hakim anlayış, yaşam alanlarının neredeyse her meselesini kendine mevzu etmiş durumda. “Nasıl yaşayacağız, neleri tercih edeceğiz, nasıl bir ilişki, nasıl bir ebeveynlik, mutlu olmanın yolları, motivasyonu arttırmak için neler yapılmalı?” gibi yaşamı dizayn etme maddelerinin onlarcası yazılabilir.

Değdiği her özneye bu maddelere bağlı yaşamı sunarak tüm gerçekliğinden uzaklaştıran, her tür yaşantının nedenini bireye indirgeyerek bireyi hem suçlu hem başarısız hissettiren bir yaklaşım olarak tüm kamusal alanda da kullanımı oldukça uygun ve pratik bir alan psikoloji.

Peki, alana eleştirel bakmaya çalışanlar olarak bizler bu işleyen mekanizmanın neresinde olacağız?

İki oturumda, kimisi oturumlarda belirlenecek sorular rehberliğinde bir tartışma pratiği oluşturmaya çalışacağız.

Vaktiniz olursa bu sürecin herhangi bir yerinden bu tartışmalara katılabilirsiniz.

Neden psikoloji bu kadar popüler oldu, ne işe yarıyor?

İnsanların psikolojik olarak zorlanmalarının psikiyatrik hastalıklarla açıklanması, insanı ve toplumu anlamak için ne kadar yeterli?

Psikolojik sağlığımızı nereye kadar bireysel, nereye kadar toplumsal dinamikler etkiler?

Hakim anlayışlara karşı eleştirel olma, yaşam alanlarımızı savunma, irademizi ve kendi yaşamımıza ilişkin sorumluluk alma…

Hastalık algısı, bireyin hastalık algısına karşı zayıflıkları ve mücadele olanakları, bir mücadele olanağı olarak dayanışma ve bir arada olma…

Etkinliğe katılmak için buradan katılım formunu doldurabilirsiniz.

Kent Enstitüleri İzmir

Share this article

Recent posts